Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 946 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Coś na nudę

Propozycje zabawek, które można wykonać samemu w domu .Wystarczy trochę pomysłowości i cierpliwości.
1. Tunel.
Z najlepiej plastikowej rurki robimy tunel. Musi mieć większą średnicę od wysokości świnki, by się nie zaklinowała. Świnka musi przez niego przejść, jak wykona zadanie dostaje smakołyk. Można też na końcu tunelu położyć, np. marchewkę. To była ulubiona zabawa mojego pierwszego prosiaka. Zawsze chrząkał i dosłownie przebiegał przez rurkę.
Coś takiego:2. Przysmak na patyku.
Bierzemy rozgałęzioną, mocną gałązkę. Wbijamy ją dość głęboko w ziemię, by się nie przewracała. Później na rozgałęzienia nabijamy plasterki, np. ogórka, marchewki, pietruszki itp. Świnka musi troszkę pomyśleć i się wysilić żeby zdobyć jedzonko.3. Kółeczka.
Kółeczka, np. z lucerny wkładamy na drewniany patyczek i zamykamy jedną część tak, by nie spadały. Drugi koniec zawieszamy na klatce.4. Proszenie o jedzonko.
Weź jakiś przysmak i trzymaj nad głową świnki. Jeśli "stanie dęba" daj jej jedzonko.

Podziel się
oceń
73
5

komentarze (16) | dodaj komentarz

Rozmnażanie

 Zanim przystąpimy do rozmnażania świnek, powinniśmy poznać pewne dane. Samica ma ruję raz na 10 - 18 dni przez okres 24 godzin. Rytuał godowy jest stosunkowo krótki. Samiec kilkakrotnie okrąża samicę, głośno przy tym chrząkając i kołysząc tylnią częścią ciała. Samica tylko wtedy reaguje na te zaloty, gdy ma ruję. Ciąża trwa od 60 do 74 dni, a liczba potomstwa z jednego miotu waha się od 3 do 7. Młode samice mają zwykle mniej młodych niż starsze, które już kilkakrotnie rodziły.
   Natychmiast po urodzeniu młode świnki są samodzielne, dlatego nie potrzeba im dostarczać dodatkowego materiału na gniazdo. Małe są po prostu miniaturkami osobników dorosłych, mają gęste futerko i sprawnie biegają. Mogą też się samodzielnie odżywiać, ale przez pierwsze 14-20 dni ssą jeszcze mleko matki. Dopiero więc po trzech tygodniach od urodzenia możemy bez obaw rozłączyć rodzinę. Zanim młode osiągną dojrzałość płciową, tj. w ciągu 1-2 miesięcy, należy określić ich płeć, aby rozdzielić samce od samic umieszczając je w osobnych klatkach.
   Ważne jest, aby nie wpuszczać samca do klatki samicy tuż po przyjściu na świat młodych. Chociaż nie zrobi on krzywdy młodym, to samica ma ruję już około 48 po porodzie i może szybko ponownie zajść w ciążę.
   Do rozrodu nie używamy zbyt młodych zwierząt, w każdym razie nie mogą być młodsze niż kilkumiesięczne. U samic zachodzących w ciążę zbyt wcześnie hamowany jest prawidłowy rozwój fizyczny. Świnki morskie przestają się rozmnażać w wieku 5 lat. Przeciętnie zwierzęta te dożywają 6-8 lat, lecz zdarzają się też wyjątki 10 letnie, a nawet 15 letnie.

Określanie płci
   Podczas określania płci trzymamy świnkę brzuszkiem do góry. Taką pozycję stosujemy także podczas innych badań. Warto wiedzieć, że zastyganie w bezruchu właśnie w tym ułożeniu jest odruchem charakterystycznym dla tych gryzoni. Zwierzątko położone na plecach może się nie poruszać nawet przez całą minutę, szybkie przekręcenie powoduje bowiem u świnki rodzaj odrętwienia.

Podziel się
oceń
52
11

komentarze (16) | dodaj komentarz

Zabawa

Kącik zabaw dla świnek morskich

Domowe świnki  morskie nie mają przed sobą takich wyzwań, utrzymujących ich w ruchu, jak zwierzątka żyjące na swobodzie.Naturalne cechy świnek nie ujawniają się dopuki nie stworzymy im warunków , które zaspokoiły ich potrzebę ruchu.Zorganizujmy więc dla ulubieńca kącik zabaw. Z tekturowych pudełek i stabilnych klocków budujemy ,,krajobraz" co dziennie przestawiamy elementy aby śwince zdawało się że dziennie jest gdzieś indziej.Wskazówka- We dwójkę radość jest zawsze większa , również z królikem miniaturkowym świnka może się bawić.

Gra w kolory

Świnki morskie umią rozróżniac kolory. Stwierdzono to za pomocą doświatczenia które można odtworzyc.Ustawiamy 4 miseczki o jednakowym kształcie, w kolorach czerwonym , żółtym , niebieskim i zielonym , w odległości ok 60 cm jedna od drugiej.Nakrótko przed rozpoczęciem zabawy , czerwoną miseczkę napełniamy ziarnami.Inne miseczki zostawiamy puste.Głodną świnkę wypuszczamy w kierunku misek. Kiedy świnka znajdzie pełną miskę , umieszczamy zwierzątko w drugim końcu pomieszczenia i każemy mu szukać ponownie. Zwierzątko będzie szukało tyko czerwoną miskę.

Bieg z przeszkodami

Klatkę stawiamy na środku pokoju , a na około niej układamy klocki , ksiązki tak aby wyszedł labirynt. Jeśli masz kilka świnek morskich można im użądzić zawody . Która pierwsza dotrze do marchewki.Tor przeszkud musi być stabilny by świnka nie zrobiła sobie krzywdy.


Podziel się
oceń
74
10

komentarze (26) | dodaj komentarz

Pomoc w podięciu decyzji

1. Świnki mogą żyć 6-8 lat . Czy przez ten cały czas będziesz sie zwierzątkiem opiekował?

2.Aby świnka dobrze się czuła trzeba jak największą klatkę , czy masz tyle pieniędzy?

3.W klatce powinno być zawsze czysto, czy poświęcisz na to trochę czasu?

4. Świnki potrzebują zajęcia aby ich życie nie bylo nudne , masz jakieś pomysły?

5. Świnka ma to w naturze ze zawsze musi cos pogryść , czy jestes tolerancyjny?

6. Jeśli podarujemy świnkę dziecku musimy czuć sie za nią odpowiedzialni

7.Świnkę chorą trzeba zanieść do weterynarza a to może być spory wydatek.

8.Zastanów sie co zrobisz z świnką jak będziesz chciał pojechać na wakacje.

9.Jeśli masz w domu inne zwierzęta pomyśl , może im nie odpowiada towarzystwo świnki morskiej.

10.Czy jestes pewny że nikt w rodzinie  nie jest uczulony na ścierść zwierzęcoą?


Podziel się
oceń
32
7

komentarze (8) | dodaj komentarz

Dlaczego ona?

  • ŚWINKA MORSKA jest najlepszym gryzoniem bo :
  • Nie gryzie właściciela ( tylko jak właściciel śwince dokucza)świnka może jeszcze właściciela ugryśc jeżeli ten ma zapach marchewki lub innego ulubionego warzywa.
  • Lubi głaskanie i chętnie się przytula
  • Niekiedy zdarzają się świnki które jak słyszą kroki właściciela to piszczy bo chce być głaskana ( może się zdarzyć że świnka piszczy bo chce jeść)
Jest jeszcze wiele powodów dla hodowania świnki w domu ale te są podstawowe powody . Jak ma się świnkę morską to wie się ze każda jest inna nie tylko wyglądem ale i też charakterem.
Podziel się
oceń
38
5

komentarze (27) | dodaj komentarz

Zdiecia świnek morskich


Podziel się
oceń
33
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

Obrazki


Podziel się
oceń
43
3

komentarze (10) | dodaj komentarz

Rasy i odmiany

Odmiany świnek morskich

O tym, do jakiej rasy zaliczymy świnkę morską decyduje rodzaj okrywy włosowej ( długość i faktura sierści) a także jej ubarwienie.

I istnieją trzy zasadnicze odmiany świnek morskich: rozetowe, krótkowłose i długowłose.

                                                                     Krótkowłose                                                        Najczęściej można spotkać w domach krótkowłose. Sierść ich jest krótka i jedwabista oraz przylegająca do ciała świnki. Najczęściej występują odmiany trójbarwne: biało – czarno – złoty lub brązowy. Spotykamy również świnki jedno kolorowe o rozmaitych odcieniach. Sierść niektórych świnek jest zbliżony do koloru naturalnego.

                                                                     Rozetkowe

Futro jest szorstkie i dłuższe niż u odmian głatkowłosych. Ośrodki rozetek rozmieszczone są na całym ciele w odległości kilku centymetrów. centymetrów miejscu gdzie włosy spotykają się sierść spiętrza się nadając świnką bardzo zabawny , jakby ,, rozczochrany” wygląd. Świnki rozetowe spotykane są we wszystkich odmianach kolorystycznych.

                                                                      Długowłose Ubarwione mogą być rozmaicie, choć najczęściej są jednokolorowe. Decydując się na świnkę długowłosą trzeba pamiętać, że ona potrzebuje więcej troski i uwagi od opiekuna. Ich futerko, jeśli ma zachować puszystość i piękny wygląd musi być często rozczesywane i szczotkowane
Podziel się
oceń
34
3

komentarze (13) | dodaj komentarz

Zachowanie

:8:8obwąchiwanie się       -          między dwoma świnkami; obwąchiwanie się, to po prostu obwąchiwanie – świnki zapoznają się, kontaktują węchowo

wyglądanie, wyciąganie głowy          -          ciekawość, przyglądanie się czemuś, zainteresowanie

stawanie niczym słupek, w pozycji pionowej           -          sięganie po jedzonko umieszczono np. wysoko w paśniku albo staranie się dosięgnąć zwisającego listka jakiegoś smacznego kwiatka :-)

podskoki - zabawa

wyciąganie się i ziewanie      -          spokój, prosiaczek może ziewać i wyciągać się w trakcie długich, przyjemnych pieszczot – oznacza to, że świnka układa się jeszcze wygodniej i podoba jej się ten sposób wypoczynku, chce być dalej głaskana; może dojść do tego, że zaśnie nam na kolanach, a wtedy składam Tobie – hodowco, który doczekałeś się takiego momentu serdeczne gratulacje – Twoje zwierzątko ma do Ciebie pełne zaufanie!!!; od razu informuję, że jeśli coś takiego Ci się nie zdarzyło, nie oznacza to, że świnka Ci nie ufa – może po prostu nie miała w trakcie zabawy ochoty na sen, albo nieopodal np. zbyt głośno grało radio albo rozmawiali znajomi

dociskanie się do ściany       -          świnka czuje się atakowana, jest bezsilna; w klatce takie poczynanie może oznaczać, że świnka będzie korzystać z WC

wysokie unoszenie głowy      -          demonstrowanie swojej siły i mocy

ciche popiskiwanie, chrząkanie, mruczenie -          oznacza zadowolenie zwierzątka – świnka często mruczy w trakcie zabawy i pieszczot, często zdarza się, że świnka rozkłada się na kolanach właściciela i rozpłaszcza (dosłownie!), wydając przy tym cichutkie piski lub mruczy; z mruczeniem spotykam się także wtedy, gdy prosiaczek jest delikatnie drapany po główce albo grzbiecie

piszczenie średnio – głośne   -          pojawia się najczęściej po usłyszeniu przez świnkę dźwięku zapowiadającego otrzymanie dobrego pokarmu, np. trzaśnięcie drzwi lodówki, które może zapowiadać m. in. otrzymanie sałaty lub innego smakołyku, albo trzaśnięcie drzwi wejściowych do mieszkania (na ten dźwięk reaguje mój wieprz), które zapowiada najczęściej otrzymanie mleczyku, trawki, albo kończynki (patrz: podawanie konieczyny: [link do jedzonka]); dźwięk ten może oznaczać także domaganie się otrzymania pokarmu – nie lekceważmy go!, świnka najpewniej jest głodna!!!

bardzo głośne piszczenie       -          dźwięk ten wprost zadziwia, aż trudno wyobrazić sobie, że wydaje go tak małe zwierzątko; oznacza on ból (!!!); jeśli świnka wydaje go wtedy, gdy ją trzymamy – poprawmy sposób trzymania zwierzątka; gdy słyszymy ten dźwięk w trakcie przebywania świnki w klatce, zastanówmy się, co może być jego przyczyną – delikatnie obejrzyjmy świnkę, bo być może się skaleczyła, a jeśli tam nie widzimy przyczyny, to zastanówmy się, co mogło się stać – przeanalizujmy to co świnka jadła (jeśli dźwięk występuje od niedawna), np. konieczyna (zwłaszcza mokra) może powodować groźne wzdęcia; jeśli nadal nie mamy pomysłu na problem, najprawdopodobniej powinniśmy udać się do specjalisty

burczenie        -          zwierzątko jest spokojne

kwiczenie        -          młode wzywają pomocy

szczękanie zębami                 -          dźwięk ten oznacza irytację, zdenerwowanie, zapowiedź agresji; świnka może wydawać taki dźwięk przy spotkaniu ze świnką, której wyraźnie nie lubi – w takiej sytuacji uważajmy, bo następnym krokiem może być walka (i nie zwracajmy tu uwagi na płeć zwierzątek – skłócone mogą być nawet dwie świnki odmiennych płci); moja świnka jeszcze do niedawna (nie wiem czemu to zanikło?) wydawała taki dźwięk, gdy niestety musiałem ją już złapać i kończył się czas biegania, oznaczając tak swoją irytację tym faktem – dźwięk ten prawdopodobnie zanikł u mojej świnki, dlatego że chyba wydłużyły się jej przepustki poza klatką

gruchanie       -          świnka sama się boi, ale stara wystraszyć się przeciwnika

wysoki kwik, gwizd    -          świnka jakby chce okazać swą przyjaźń do człowieka albo innego zwierzęcia, mówi „cześć”


Podziel się
oceń
53
6

komentarze (29) | dodaj komentarz

Rasy

Rasy i odmiany  Przez lata wyhodowano wiele ras świnki morskiej. Różnice między nimi są zauważalne przede wszystkim w zewnętrznym wyglądzie.·        Pierwsza duża grupa to tzw. świnki angielskie z krótkim włosem:  Aguti Dzikie gatunki mają przeważnie brązowe umaszczenie. Występują też odmiany złote, srebrne lub rude. Charakterystyczny jest szary połysk ich futerka, występujący u prawie wszystkich osobników, a spowodowany niejednolitym kolorem pojedynczego włosa. Przy samej cebulce włos jest srebrzystobiały, dalej czerwonobrązowy do żółtobrązowego, a na końcu prawie czarny. U rasy tej nigdy nie występują paski, plamki czy inne desenie. Jednokolorowe Świnki podobne do aguti. Zwierzęta występują w odmianie czarnej, białej, ciemnobrązowej, czerwonej, beżowej, lila i kremowej. Nie mają jednak charakterystycznego dla aguti szarego połysku. Albinotyczne Również świnki albinotyczne charakteryzują się jednolitą barwą umaszczenia. Zwierzęta są śnieżnobiałe i mają czerwone, świecące oczy. W ich włosach nie ma pigmentu. Świnki te z pewnością są ładne i oryginalne, ale także zadziorne i napastliwe, na co należy zwrócić uwagę. Cechuje je też duża wrażliwość. Szczególnie narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych są ich oczy. U świnek albinotycznych często zauważa się ciemne włoski na stopach, uszach czy nosku. Są to tzw. plamki zimne, które pojawiają się, kiedy świnka przemarznie, np. na balkonie lub na spacerze. Himalajska Rasa ta cechuje się również śnieżnobiałym futerkiem, ale ma czarne oczy, nosek, uszy i stopy. Zwierzęta są równie ładne jak świnki albinotyczne, a przy tym mniej wrażliwe. Często bywają wykorzystywane do celów naukowych. Swoim trochę śmiesznym wyglądem wzbudzają wiele sympatii, zwłaszcza u dzieci. Szeki Rasa ta charakteryzuje się bardzo zabawnym ubarwieniem: u każdego osobnika występują różne plamki, cętki i przebarwienia sierści. Przeważnie zwierzę jest trójkolorowe. Holenderska To odmiana szeki. Większa część tułowia zwierzęcia jest biała. Na policzkach, uszach i tylnych nóżkach znajdują się czarne, czerwone, czekoladowe, złote lub srebrne plamy. Z ras wielobarwnych rasa holenderska jest najpowszechniejsza. Szylkret Rasa trójkolorowa: czarno-biało-czerwona, przy czym plamki na sierści są stosunkowo małe, wyraźnie odcinające się od siebie. Bardzo cenione są świnki z białym paseczkiem na nosie. Rozetkowa Futerko świnki jest średnio długie i dosyć szorstkie, nie przylegające do ciała, lecz układające się w liczne rozetki. Świnka rozetkowa występuje we wszystkich odmianach i kombinacjach barwnych. Angorska Rasa ta jest chyba najładniejsza ze wszystkich, ale wymaga szczególnej pielęgnacji. Świnkę trzeba codziennie czesać, a czasem jej futerko należy umyć. Rasa ta występuje w dwóch odmianach:- peruwiańska: na całym ciele, łącznie z pyszczkiem, ma długie, puszyste włosy, które są bardzo trudne do pielęgnowania i wymagają dużo pracy;- peruwiańska jedwabista: długie włosy (ok. 15 cm) ma tylko na tułowiu. Im włosy są dłuższe, tym świnka jest bardziej wartościowa. Sierść wyrastająca na karku skierowana jest do przodu. Głowa jest dość gładka, krótkowłosa. Obie odmiany występują we wszystkich kolorach. Zmysły  Słuch Świnki morskie mają bardzo dobrze rozwinięty zmysł słuchu i wyższe tony słyszą lepiej od nas. Dziecko bowiem słyszy dźwięki o częstotliwości do 20 000 Hz, dorosły —15 000 Hz, zaś świnka nawet 33 000 Hz. Świnka tę zdolność zawdzięcza czterem zwojom ślimaka w uchu wewnętrznym, podczas gdy u człowieka tych zwojów jest tylko dwa i pół. Węch Wiele badań wykazało, że świnki dysponują dobrze rozwiniętym zmysłem węchu. Zapachy, których my nie jesteśmy w stanie poczuć, świnki wyczuwają znakomicie. Można stwierdzić, że mają węch stokrotnie lepszy niż człowiek. Świnki rozpoznają siebie wzajemnie i swe młode właśnie po zapachu. Wzrok Również zmysł wzroku u świnek jest bardzo dobrze rozwinięty. Przy pomocy różnych testów stwierdzono, że rozróżniają one kolory: brązowy, niebieski, zielony i żółty. Pole widzenia jest u tych zwierząt duże. Świnki bez obracania głowy mogą patrzeć przed siebie i na boki. Ma to ogromne znaczenie dla świnek żyjących na wolności. Gdyby nie zauważyły na czas wroga, musiałyby zginąć. Smak Jak dalece zmysł ten jest rozwinięty u świnek, trudno wyrokować. Niektóre świnki mają swe ulubione pokarmy. Jedne lubią buraki, inne suchy chleb. Ale większość z nich zjada wszystko, tak jakby nie zwracały specjalnej uwagi na smak pożywienia. Niektóre spożywają nawet trujące rośliny. Dotyk Organem dotyku u świnek są wąsy wokół pyszczka. Pozwalają one przy słabym świetle orientować się zwierzęciu w terenie. To one „przekazują" informację o zetknięciu się z przeszkodą i o tym na przykład, czy uda się przecisnąć przez jakąś małą szczelinę. Inteligencja i zdolności Świnki może nie są wybitnie inteligentnymi zwierzętami, ale są w stanie nauczyć się wielu prostych rzeczy. Należy mieć tylko trochę cierpliwości, by mały uczeń zrozumiał, czego od niego oczekujemy. Świnkę możemy nauczyć przychodzenia do nas na gwizd lub reagowania na imię. Można ich rownież nauczyc stania na dwóch łapach kiedy trzyma się sałatę nad klatką.
Podziel się
oceń
30
7

komentarze (15) | dodaj komentarz

czwartek, 22 marca 2018

Licznik odwiedzin:  132 535  

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Archiwum

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Kalendarz

« marzec »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl